Katru gadu vairākas personas tiek uzņemtas Latvijas basketbola Goda zālē. Goda zāle tika izveidota, lai apkopotu un popularizētu informāciju par Latvijas basketbola izcilākajām personībām un spožākajām uzvarām.

Goda zālē tiek uzņemti izcili basketbola spēlētāji, treneri, sacensību rīkotāji, tiesneši un arī komandas, kas guvušas lielus panākumus dažādās starptautiskajās sacensībās.

gada 4. maijā Šveices pilsētā Ženēvā notika pirmais Eiropas čempionāts, kura finālspēlē Latvijas valstsvienība pārspēja Spānijas izlasi un kļuva par pirmajiem Eiropas čempioniem. Šajā čempionātā pavisam kopā piedalījās 10 komandas.
Latvijas valstsvienības sastāvā (komandā) bija desmit ievērojami tā laika basketbolisti – Jānis Lidmanis, Mārtiņš Grundmanis, Rūdolfs Jurciņš, Andrejs Krisons, Eduards Andersons, Džems Raudziņš, Edgars Rūja, Visvaldis Melderis, Herberts Gubiņš un Aleksejs Anufrijevs.

Latvijas valstsvienības treneris Valdemārs Baumanis pēc vairākiem gadiem akcentēja to, ka uzvara šajā čempionātā bijusi pelnīta. Baumanis sacīja, ka viņam esot izdevies atrast izcilus piecus spēlētājus, kas viens otru lieliski esot papildinājis.

gadā Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) pēc franču sporta laikraksta l’Equipe ierosinājuma sarīkoja (noorganizēja) pirmo oficiālo Eiropas labāko klubu turnīru – valstu čempionvienību kausa cīņu. Šo pirmo kausu ieguva basketbola komanda “Rīgas ASK”. Rīgas SKA var uzskatīt par trīskārtēju šī kausa ieguvēju, jo šī basketbola komanda ieguva kausu arī 1959. gadā un 1960. gadā.
Par trīskārtējiem Eiropas kausa ieguvējiem kļuva vairāki spēlētāji – Alvils Gulbis, Maigonis Valdmanis, Ivars Vērītis, Leons Jankovskis, Jānis Krūmiņš, Oļģerts Hehts, Aivars Ļeončiks, Gundars Muižnieks, Valdis Muižnieks, kā arī treneris Aleksandrs Gomeļskis.

Rīgas ASK komandas spēkam bija vairāki avoti. Pēc kara Latvija bija kļuvusi par vietu, kurā dzīvoja pat ļoti talantīgi basketbola spēlētāji.

Sieviešu basketbola komandas “Rīgas TTT” sasniegumi bija unikāli – tika iegūti 18 laikraksta Naroden Sport dāvātie kausi.

Pēdējais lielākais šīs komandas sasniegums tika iegūts 1987.gadā, kad, pateicoties treneriem Andrim Purkalnam un Jurim Garkalnam, Rīgas TTT uzvarēja Liliānas Ronketi Eiropas kausa izcīņā.

Rīgas TTT izveidotājs un pirmais treneris bija Oļģerts Altbergs. Dzimis 1921. gada 6. maijā, miris 1998. gada 17. decembrī.

Kopumā Rīgas TTT laika posmā no 1960. gada 1984. gadam ieguva 21 zelta medaļu Padomju Savienības (PSRS) čempionātos. Iespējams, ka šī komanda būtu ieguvusi vēl vairāk sasniegumu un panākumu, taču vairākus gadus Padomju Savienība nepieteica savas komandas Eiropas klubu turnīriem.

Latvijas (PSR) vīriešu izlase uzvarēja pirmajā PSRS rīkotajā tautu spartakiādē, kura tika rīkota 1956. gadā Maskavā, toties Latvijas (PSR) sieviešu izlasei izdevās veikt neatkārtojamu panākumu sēriju – uzvaras sešās PSRS tautu spartakiādēs – 1963., 1967., 1971., 1975., 1979. un arī 1983. gadā.

gada 20. aprīlī Kiprā (pilsētā Limasolā) Rīgas Barons/ LMT komanda Latvijai atnesa izcīnītu Eiropas kausu pēc 48 gadu pārtraukuma vīriešu komandas konkurencē. Rīgas Barons/ LMT pārspēja Beļģijas komandu “Dexia Mons Hainaut” (63:62).
Šajā FIBA izaicinājuma kausa izcīņā piedalījās kopā 38 komandas no 23 valstīm. Lai iegūtu kausu, Rīgas Barons/ LMT aizvadīja 13 spēles, no kurām deviņās guva uzvaru.

Rīgas Barons/LMT komandā šajā kausa izcīņā spēlēja basketbolisti ne tikai no Latvijas, bet arī no citām pasaules valstīm: Raimonds Vaikulis, Rinalds Sirsniņš, Daiņus Adomaitis (Lietuva), Armands Šķēle, Giedrus Gusts (Lietuva), Rūdolfs Rozītis, Mārtiņš Kravčenko, Artūrs Brūniņš, Demetrijs Aleksanders (ASV), Kaspars Bērziņš, Žoau Batišta (Brazīlija) un Mihals Hlebovickis (Polija).

Vecākais treneris – Kārlis Muižnieks, treneri Edgars Teteris un Mārtiņš Zībarts.

LATVIJAS LABĀKĀS BASKETBOLA KOMANDAS

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *